Mii de profesori protestează faţă de legea salarizării. Au plecat în marş din Piaţa Victoriei la Parlament

21 iunie 2026

Profesorii protestează astăzi în Capitală, nemulțumiți de noua lege a salarizării. La miting au ajuns până la 10.000 de oameni, deşi erau aşteptaţi în jur de 20.000. Cer salarii mai mari și acuză autoritățile că nu și-au respectat promisiunile făcute după protestele din anii trecuți.

Protestul a început la ora 10:00, în Piața Victoriei, iar de la ora 12:00 profesorii au plecat în marș pe Calea Victoriei, spre Parlament.

În Piaţa Victoriei a fost blocată artera care permitea virajul la stânga, dinspre Lascăr Catargiu către Ion Mihalache şi Titulescu. Autobuzele au fost deviate.

Articolul continuă după reclamă

Sindicaliștii spun că noile măsuri riscă să ducă la scăderea veniturilor și avertizează că, dacă nu vor fi ascultați, ar putea bloca examenele de săptămâna viitoare.

Proiectul de lege propune un nou sistem de calcul al salariilor, în funcție de coeficienți și de o valoare de referință stabilită anual. Pentru 2027, aceasta ar urma să fie de 4.100 de lei.

De cealaltă parte, profesorii susțin că aceste schimbări îi dezavantajează și cer condiții mai bune și respect pentru munca lor. Rămâne de văzut dacă autoritățile vor răspunde revendicărilor sau dacă protestele vor continua.

Source link

Certificări
Datele cu caracter personal sunt protejate și în siguranță.
ISO/IEC 27001:2018
Sistem de management al securității informației
ISO/IEC 27701:2021
Sistem de management al confidențialității informațiilor
Contact
Ne puteți contacta oricând pentru detalii.
Rețele sociale
Ne puteți găsi și pe rețelele sociale.
Certificări
Datele cu caracter personal sunt protejate și în siguranță.
ISO/IEC 27001:2018
Sistem de management al securității informației
ISO/IEC 27701:2021
Sistem de management al confidențialității informațiilor
Contact
Ne puteți contacta oricând pentru detalii.
Rețele sociale
Ne puteți găsi și pe rețelele sociale.