17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Protestatarii au criticat tăierea burselor și lipsa dialogului cu Guvernul
Pe lângă revendicările salariale ale profesorilor, la protestul din București s-au făcut auzite și vocile studenților nemulțumiți de modificările privind bursele.
Răzvan, student în anul III la Matematică, a criticat reducerea burselor de merit.
„Tăierea burselor este cea mai mare nedreptate făcută studenților. Eu anul trecut am terminat cu 9.80 și am luat bursa. Anul asta nu mai iau, deși am terminat anul 2 cu 9.80.”, a spus tânărul reporterilor Libertatea.
La rândul său, liderul sindical din învățământul universitar Anton Hadar a acuzat lipsa de dialog a actualului Executiv cu reprezentanții Educației și și-a exprimat speranța că viitorul Guvern va trata domeniul ca o prioritate.
„Sperăm ca noul Guvern să înțeleagă problemele noastre, că de celălalt ne-am săturat. Nu a pus bază pe Educație și se vede, pentru că de aceea am ajuns să protestăm. Cauza asta este: neînțelegerea de către Prim-ministru și echipa lui a problemelor din Educație. Nepriceperea, delăsarea, neluarea în seamă a doleanțelor noastre, evitarea dialogului social serios, corect, faptul că nu au luat în seamă opiniile noastre în cazul legii salarizării unitare, ne-au determinat să venim aici ca să atragem atenția și societății civile. (..) Nu avem nici o bază în cei care sunt astăzi încă în funcție, ne-au arătat ce pot. Sperăm ca cei care vor veni să înțeleagă că Educația este un sector prioritar.”, a declarat acesta, pentru Libertatea.
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/liderul-sindical-din-invatamantul-universitar-anton-hadar-protest-educatie-17-iunie-2026-768x1024.jpg)
Protestul s-a terminat în jurul orei 14:00, după marșul organizat de sindicatele din Educație prin centrul Capitalei.
17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Protestul se aproie de final
După câteva ore de scandări, atmosfera de la protestul sindicatelor din Educație s-a liniștit. În jurul orei 14.00, majoritatea participanților s-au retras la umbră, sub copacii din zonă, unde stau de vorbă în grupuri mici.
Din când în când, liniștea este întreruptă de câte un fluier, însă zgomotul care a dominat manifestația în prima parte a zilei a dispărut aproape complet.
Mulți dintre protestatari își urează reciproc „vacanță plăcută”.
O parte dintre participanți au început deja să părăsească zona, semn că manifestația se apropie de final.
17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Sindicaliștii au ajuns în fața Palatului Parlamentului
În jurul orei 13:20, protestatarii au ajuns în fața Palatului Parlamentului.
Pe Bulevardul Națiunile Unite, protestatarii, dar și jandarmii și polițiștii au intrat în supermarketuri pentru a-și cumpăra apă.
„Facem vânzare bună, dar suntem obișnuiți cu protestele.”, a spus reporterilor Libertatea o vânzătoare.
17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Examenele naționale ar putea fi afectate de proteste
Liderul sindical Marius Nistor a declarat, miercuri, la televiziunea Digi 24, în timpul protestului organizat de sindicatele din Educație în fața Guvernului, că există posibilitatea ca examenele de Evaluare Națională și Bacalaureat să fie afectate de nemulțumirile cadrelor didactice.
Întrebat dacă examenele naționale ar putea avea de suferit, acesta a răspuns: „Există și această posibilitate, oricum inspectoratele școlare se confruntă cu o criză privind asigurarea resursei umane. Pot fi decizii luate de colegii noștri. Sunt nemultumiți și pe bună dreptate.”
Elevii de clasa a VIII-a vor susține luni Evaluarea Națională la Limba și literatura română, proba scrisă.
17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Protestatarii au plecat în marș spre Parlament
După încheierea manifestației din fața Guvernului, în jurul orei 12:00, participanții la protest au pornit în marș spre Palatul Parlamentului, pe Calea Victoriei.
Circulația rutieră este blocată temporar pe traseu, pentru aproximativ o oră, iar coloana de protestatari se întinde pe mai multe artere, inclusiv pe strada Sevastopol.
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/aglomeratie-bulevardul-dacia-protest-educatie-17-iunie-2026-1024x768.jpeg)
Printre participanți se află și părinți și studenți.
Un părinte prezent la protest a declarat pentru Libertatea: „Suntem aici să susținem educația. Suntem aici pentru copiii noștri. Băiatul e în clasa a patra și îmi doresc pentru el o educație de secol 21. Investind în educație, investim în copii”.
Teodora, studentă în anul I la Litere, spune că a venit să susțină atât profesorii, cât și studenții: „Ne cerem bursele înapoi! Profesorii sunt însă cei mai afectați de legile austerității, cea mai lovită categorie socio-profesională din România”.
Pe traseul spre Parlament, câțiva trecători îi salută pe protestatari, iar mulți participanți profită de marș pentru a face fotografii pe Calea Victoriei, inclusiv în zona Casei Vernescu. Odată ajunși pe bulevard, protestatarii au ocupat trotuarele și s-au amestecat printre trecătorii aflați în centrul Capitalei.
Manifestația, organizată de Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație ‘Spiru Haret’ și Federația Națională Sindicală ‘Alma Mater, este ar trebui să se încheie în jurul orei 14:30.
17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Un profesor a făcut nouă ore până la București: „Doar să ne audă și pe noi cineva”
Alex Voinea, care predă latina în Baia Mare, a călătorit timp de nouă ore ca să ajungă astăzi la protest. Profesorul de latină este nemulțumit de noua lege a salarizării, de mărirea normei didactice și a comasării școlilor.
„Protestăm împotriva măririi normei didactice, împotriva comasărilor de școli și împotriva legii salarizării, prin care ni se taie salariile, ne pierdem drepturi pe care le-am câștigat în 2023. Sper ca guvernanții să ne audă. Să lase deoparte jocurile lor politice și să se gândească că românii au nevoie de stabilitate, de un trai decent. Am făcut 9 ore până la București și aș mai face încă pe atât. Doar să ne audă și pe noi cineva.”, a explicat Alex Voinea, pentru Libertatea.
17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Mii de angajați din sistemul de învățământ protestează
Mii de angajați din Educație participă miercuri la protestul organizat în Piața Victoriei, în fața sediului Guvernului. În jurul orei 11:20, în zonă se aflau aproximativ 7.000 – 8.000 de persoane, iar participanții continuă să sosească în valuri dinspre Șoseaua Kiseleff, potrivit reporterilor Libertatea.
Atmosfera este una zgomotoasă și animată. Protestatarii folosesc vuvuzele, fluiere și tobe, iar unii suflă baloane de săpun. În mulțime se văd numeroase umbrele, evantaie, șepci și pălării, folosite pentru protecție împotriva căldurii.
Mulți participanți își fac fotografii și selfie-uri, în timp ce alții urmăresc informațiile de pe telefoane. O parte dintre protestatari s-au retras la umbra copacilor de pe Kiseleff, unde zona este supravegheată de jandarmi.
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/protest-educatie-17-iunie-2026-768x1024.jpeg)
Printre mesajele afișate se remarcă sloganul: „Vreți performanță la catedră sau salarii de subzistență?”, dar și mesajul „Dirigenția nu este voluntariat”, scandat după începerea programului de protest.
În jurul orei 11:10, după ce au început să bată tobele, zgomotul a devenit foarte puternic.
În zonă sunt prezenți numeroși jandarmi, poziționați atât în apropierea scuarului central, cât și printre manifestanți, pentru menținerea ordinii publice.
Traficul rutier din zona Pieței Victoriei și de pe arterele adiacente este aglomerat.
În apropierea protestului, comercianții vând vuvuzele și steaguri cu 10 lei bucata, iar accesoriile pentru protecție solară, de tip șepci-umbreluță, costă aproximativ 15 lei.
17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Nemulțumirile profesorilor: „Înainte de a vă întreba cât costă educația, întrebați-vă cât valorează ea”
Profesorii sunt nemulțumiți de măsurile de austeritate, dar și de noua lege a salarizării și spun că elevii sunt și ei afectați de aceste măsuri.
„Problema normei didactice nu e numai a profesorilor. Calitatea actului educațional scade, iar elevii au de suferit. Vrem să se respecte ce ni s-a promis la protestul din 2023. Protestăm și împotriva legii salarizării.”, a spus profesorul Dandeș Albert.
La rândul său, profesorul de muzică Octavian Rusu, din Simeria, Hunedoara, a adăugat pentru reporterii Libertatea: „Prima mare nemulțumire a noastră este legată de bursele elevilor și studenților, o rușine. O bataie de joc la adresa tuturor românilor. Statul român cheltuie între 6.000 și 9.000 de lei pe lună pentru un deținut, iar pentru un elev, în medie 350 lei.”
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/prof-muzica-octavian-rusu-simeria-hunedoara-768x1024.jpg)
17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Protestul a început
Protestul a început în jurul orei 10;40. Cei prezenți au steaguri, baloane, suflă în vuvuzele. Deocamdată, protestatarii se adună încet, din toate părțile țării. Până acum au sosit angajați din educație din Dolj, Olt, Hunedoara, Râmnicu Sărat, Covasna, Cluj.
Potrivit informațiilor transmise de reporterii Libertatea sunt în jur de 350 de persoane adunate în Piața Victoriei.
17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Primii protestatari au ajuns în Piața Victoriei
Protestatarii au început să sosească în Piața Victoriei. Sindicaliștii din Rădăuți au ajuns printre primii.
17 iun. – Acum 4 zile
17-06-2026
Protestatarii sunt așteptați de comercianți cu vuvuzele și steaguri.
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/protest-17-iunie-2026-educatie-1024x768.jpeg)

20.000 de protestatari sunt așteptați la protest
Reprezentanţii solicită salarii corecte pentru angajaţii din învăţământ şi resping proiectul de lege privind salarizarea personalului bugetar.
Protestul este organizat de Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI), Federaţia Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret” şi Federaţia Naţională Sindicală „Alma Mater”.
Potrivit sindicatelor din Educație, măsurile de austeritate şi lipsa de interes a autorităţilor faţă de promisiunile făcute anterior i-au determinat să ia atitudine.
„Măsurile de austeritate impuse recent şi nepăsarea guvernanţilor faţă de angajamentele asumate în anii trecuţi ne obligă să ieşim din nou în stradă. Fără o reacţie fermă şi unitară, drepturile noastre vor fi din nou afectate. Vă chemăm pe toţi să vă alăturaţi unei acţiuni masive de protest, în data de 17 iunie 2026, la Bucureşti. Fiecare angajat din educaţie are dreptul la condiţii socio-profesionale decente şi la recunoaşterea muncii depuse prin salarii corecte. Fiecare copil are dreptul la o educaţie de calitate”, au transmis reprezentanţii FSLI pe Facebook.
„Destul! Educația cere respect! Dragi colegi, mâine ieșim din nou în stradă. Ne strângem în Piața Victoriei pentru a ne cere drepturile!”, a transmis și Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”.
Sindicaliștii spun că noua lege a salarizării „condamnă” profesorii la sărăcie.
Manifestaţia începe la ora 10.00 în faţa sediului Guvernului, iar de la ora 12.00 protestatarii vor porni într-un marş pe traseul Piaţa Victoriei – Calea Victoriei – Bulevardul Naţiunile Unite, cu destinaţia finală Alveola Parc Izvor. Protestul va continua în faţa Palatului Parlamentului, conform organizatorilor.
Sindicaliştii cer implementarea unui sistem de salarizare echitabil şi respectarea drepturilor angajaţilor din Educaţie.
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații

:contrast(8):quality(75)/https://mediacdn.libertatea.ro/unsafe/870x0/smart/filters:format(webp):contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/mars-la-protestul-sindicalistilor-din-educatie-8.jpeg)
:contrast(8):quality(75)/https://mediacdn.libertatea.ro/unsafe/870x0/smart/filters:format(webp):contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/protest-educatie-17-iunie-2026-mars-parlament-calea-victoriei-2.jpeg)
:contrast(8):quality(75)/https://mediacdn.libertatea.ro/unsafe/870x0/smart/filters:format(webp):contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/protest-sindicalisti-educatie-4.jpeg)
:contrast(8):quality(75)/https://mediacdn.libertatea.ro/unsafe/870x0/smart/filters:format(webp):contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/protest-educatie-17-iunie-3-1.jpeg)