Sindicatele din educație și ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, au discutat despre modificarea grilei salariale, sporuri și stimulente financiare din proiectul noii legi a salarizării.
Reprezentanții sindicatelor din educație au avut joi după-amiază consultări cu ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, despre actualul proiect de lege al salarizării.
Oficialul a spus că discuțiile au fost constructive și au vizat, printre altele, stimulentele financiare și modul de aplicare a sporurilor.
Dragoş Pîslaru: Am terminat consultările cu sectorul învățământ, educație. Este unul din sectoarele cruciale pentru care avem și cea mai mare alocare, 1,750 miliarde din cei opt miliarde alocați în plafonul pe care știți că îl avem ca limită. Am constatat mai multe lacune pe care sper că împreună cu sindicatele și cu Ministerul Educației să le putem corecta. Sunt lucruri care țin de elemente specifice și lucruri care țin de grilă, reașezarea grilei, de echivalența între gradația de merit și prima de performanță, de sporurile rămase cum se aplică și în ce fel putem să le luăm în calcul. Cred că a fost o direcție bună pentru că, evident, nimic nu este agreat până când totul este agreat, așa este un principiu corect de negociere.
Sindicaliștii, la rândul lor, spun că vor veni cu o nouă propunere de grilă salarială pentru a fi analizată de specialiști din Ministerul Muncii.
Simion Hăncescu, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ: Grila propusă este total inacceptabilă, nu numai grila, şi anumite elemente de salarizare. Așa cum știți, de exemplu, nu mai exista dirigenția. S-a convenit să se găsească o soluție convenabilă, încă nu avem o formulă exactă. Prin urmare, în următoarele zile, până în săptămâna 8-13, vom avea o formă finală, urmează să-și facă calculul Ministerul Muncii, dacă ceea ce am propus este sustenabil financiar, dar noi insistăm foarte mult pentru că educația nu este o cheltuială, este o investiție.
