Sindicaliştii din educaţie protestează miercuri, 17 iunie, în faţa Guvernului şi a Parlamentului, nemulţumiţi de prevederile proiectului noii legi a salarizării.
Protestele de amploare au fost organizate și coordonate de reprezentanţii Federaţiei Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret” şi ai Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI).
Profesorii acuză încălcarea flagrantă a legislației în vigoare, diminuarea drepturilor salariale și coeficienți neadaptați la realitate.
„Dacă cei care gestionează acum problemele ţării nu sunt capabili să facă o lege a salarizării echitabilă, prin care salariaţilor din educaţie să li se recunoască importanţa muncii prestate, singura soluţie este retragerea proiectului şi începerea unor negocieri reale şi serioase cu viitorul Guvern”, transmit sindicaliştii.
Ce reclamă dascălii
Sindicaliștii sunt nemulțumiți de faptul că proiectul legii salarizării ignoră complet OUG nr. 57/2023, care stabilește fără echivoc că baza de calcul pentru salarizarea din învățământ trebuie raportată la salariul mediu brut pe economie pentru profesorul debutant.
„Acest lucru înseamnă că este imperios necesar ca raportul dintre salariul de bază maxim (la gradația zero pentru un profesor din învățământul preuniversitar) și salariul profesorului debutant să fie de cel puțin 1,47:1. De ce pentru alte categorii socio-profesionale se ține cont de evoluția în carieră, iar pentru învățământul preuniversitar nu?”, arată FSLI.
Totodată, noul act nu respectă acordurilor stabilite cu Banca Mondială și Ministerul Muncii, care prevăd că salariul maxim al unui profesor din învățământul preuniversitar (cu gradul I și vechime maximă) să fie echivalat cu cel al unui medic specialist.
„În mod revoltător, actualul text legislativ propune o grilă în care diferența este de aproximativ 4.000 de lei în defavoarea profesorului”, reclamă sindicatul.
Totodată, coeficienții de salarizare propuși mențin personalul din școli în zona inferioară a grilei de salarizare din sectorul bugetar.
În plus, noua lege a salarizării diminuează cu mult veniturile obținute de profesori
„Acest proiect de lege anulează indemnizația pentru titlul științific de doctor, ceea ce conduce la pierderea atractivității studiilor doctorale și la reducerea veniturilor celor care beneficiază în prezent de această indemnizație.
Susținem necesitatea acordării în continuare a acestei indemnizații, dacă salariatul își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul științific de doctor.
De asemenea, se propune acordarea unei sume fixe derizorii de aproximativ 400 de lei brut pentru activitatea deosebit de complexă a profesorilor diriginți, precum și diminuarea indemnizației pentru predarea în regim simultan, a indemnizației pentru cei care lucrează în zone izolate, a sporului pentru practică pedagogică”, transmit protestatarii.
Ce prevede noua lege a salarizării pentru profesori
Documentul prevede că salariile din sectorul public vor fi calculate prin înmulțirea coeficientului de salarizare cu valoarea de referință stabilită anual prin legea bugetului de stat. Pentru anul 2027, valoarea de referință propusă este de 4.100 de lei.
Pentru învățământul universitar, coeficienții de salarizare pornesc de la 1,84 pentru un asistent universitar debutant și ajung la 4,00 pentru un profesor universitar cu peste 25 de ani vechime. În preuniversitar, pentru profesorii cu studii superioare de lungă durată, coeficienții variază în funcție de gradul didactic și vechime.
Un profesor debutant are coeficient 1,84, iar un profesor cu grad didactic I și peste 25 de ani vechime ajunge la 2,35. Pentru funcțiile didactice auxiliare, coeficienții diferă în funcție de studii, grad profesional și funcție.
Spre exemplu, un administrator financiar cu studii superioare are coeficienți între 1,62 și 1,86, iar un informatician sau analist programator cu studii superioare poate ajunge la coeficient 2,00.
De asemenea, angajații din învățământ pot primi bonusuri de performanță.
Vezi și: Eugen Tomac, despre legea salarizării: Cum arată astăzi, nu poate fi trimisă în Parlament
Lista sporurilor încasate de profesori
Conform proiectului legislativ, profesorii încasează o serie de sporuri la venit. Acestea sunt:
- spor pentru condițiile de muncă: vor fi stabilite prin regulamente-cadru aprobate prin hotărâre de Guvern, în maxim 60 de zile de la publicarea legii,
- spor de până la 15% pentru profesorii din localități izolate,
- sporuri de până la 15% pentru învățământul special și practica pedagogică.
Se vor acorda bonusuri de până 15% pentru predarea simultană la mai multe clase. De asemenea, universitățile vor putea acorda venituri diferențiate, în funcție de specificul activității. Astfel, instituțiile de învățământ superior vor putea face majorări de până la 20% din salariul de bază.
Potrivit simulărilor prezentate de ministerul Muncii, aproximativ 56% dintre posturile din sistemul public ar urma să înregistreze creșteri salariale în noua formulă.
Mai mult pe acest subiect: Ce schimbă cu adevărat noua lege a salarizării? Expert: „Statul încearcă să mulțumească pe toată lumea, dar riscă să blozheze sistemul”
