Elevii români au obținut cinci medalii la Olimpiada Europeană de Fizică

Elevii români au obținut două medalii de aur, două de argint și una de bronz la Olimpiada Europeană de Fizică 2026, care s-a desfășurat în Suedia, la Goteborg, în perioada 12 – 16 iunie.
Rezultatele obținute de concurenții români, elevi la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, sunt următoarele: Alexandru Condrea și Vlad Bolohan – medalie de aur, Andrei Vila și Bogdan Ciocârlan – medalie de argint, Teodor Bichir – medalie de bronz.
La această ediție a Olimpiadei Europene, lotul României i-a avut ca lideri pe Sebastian Popescu de la Facultatea de Fizică a Universității ‘Alexandru Ioan Cuza’ din Iași și Mihai Vasilescu de la Facultatea de Fizică a Universității ‘Babeș-Bolyai’ din Cluj-Napoca.
La concurs au participat elevi din 41 țări, atât europene, cât și din alte zone geografice ale lumii, în calitate de invitați.
Ministerul Educației și Cercetării sprijină loturile naționale ale țării noastre prin acoperirea taxelor de participare la olimpiadele internaționale și a costurilor deplasărilor, diurnă aferentă zilelor de ședere, precum și în organizarea și desfășurarea etapelor ce preced aceste competiții – etapele locale/județene/municipale și naționale. AGERPRES/(AS – redactor: Roberto Stan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Afisari: 1
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat
exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de
dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice
modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă,
în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea
ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing – marketing@agerpres.ro.
