Rectorul Universităţii Politehnice Timişoara, Florin Drăgan, consideră că educaţia, prin definiţie, este un sistem conservator, în sensul în care atunci când formezi oameni nu poti experimenta. „Nu poţi spune: «Hai să vedem ce se întâmplă doi-trei ani şi dacă nu, asta este, e o generaţie pierdută». Nu putem face asta! Şi atunci, acest rol conservator...







