Sindicaliştii din Educaţie protestează la această oră în faţa Palatului Parlamentului, nemulţumiţi de măsurile de austeritate adoptate de Guvern şi de modul în care gestionează salarizarea din sistem. Reprezentanţii dascălilor vor depune o iniţiativă legislativă prin care cer abrogarea acestor măsuri. Unul dintre liderii de sindicat a spus că este posibil ca acţiunile de protest să se amplifice din toamnă dacă actualul sau viitorul guvern, împreună cu Parlamentul, vor promova proiectul legii salarizării unitare, care a fost pus în dezbatere publică de Ministerul Muncii într-un mod – spun ei – ilegal. Concret, salariaţii din învăţământ cer reducerea numărului de elevi din clase, revenirea la normele didactice anterioare, acordarea unei prime de instalare pentru profesorii care predau în zone defavorizate, organizarea separată a clasei a VIII-a şi burse egale cu salariul net al unui profesor debutant pentru studenţii de la licenţă didactică cu dublă specializare sau masterat didactic şi calculul corect pentru tarifele la ore în regim de plata cu ora./apostelnicu/csimion
RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 25 iunie

