Probele scrise din cadrul Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, anul școlar 2025-2026, se desfășoară în perioada 22-26 iunie.
Prima probă examen scrisă, la limba și literatura română, a avut loc în această dimineață. Pentru susținerea acestui examen au fost organizate 2 956 unități de învățământ/centre de examen. Din totalul celor 148.268 de elevi înscriși, 4 551 de elevi au absentat. Dintre aceștia, 4 au fost eliminați.
Examenul a început în această dimineață la ora 9:00, când elevii au primit broșura cu subiectele pentru a căror rezolvare au avut la dispoziție 2 ore. Elevii au primit astfel două texte la prima vedere: „Mesteceni de hârtie”, de Veronica D. Niculescu și „Agutoki. Impresii de călătorie în Papua Noua Guinee”, de Carmen Strugaru.
Pe baza acestor texte au fost formulate, la subiectul I, mai multe cerințe. La subiectul II, elevii au avut de realizat un rezumat de 100-150 de cuvinte al primului text primit la această probă, mai precis „Mesteceni de hârtie”.
Mai multe despre Evaluarea Națională, în materialul realizat de Lidia Laic.
