Protest al sindicaliștilor din educație/Participanții au plecat în marș spre Palatul Parlamentului

Câteva mii de participanți la protestul organizat miercuri în fața Guvernului de sindicatele din educație împotriva prevederilor proiectului noii legi a salarizării au pornit în marș spre Palatul Parlamentului.
Poliția Rutieră este prezentă pentru restricționarea progresivă a traficului auto pe traseul de deplasare a participanților, din Piața Victoriei către Palatul Parlamentului.
Manifestația, autorizată pentru a avea loc între orele 10:00 și 14:30, este organizată de Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație ‘Spiru Haret’ și Federația Națională Sindicală ‘Alma Mater.
Sindicaliștii din educație solicită retragerea imediată din dezbaterea publică a proiectului de lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, susținând că varianta actuală a proiectului reprezintă ‘o încălcare flagrantă’ a legislației în vigoare. AGERPRES/(AS – redactor: Daniel Alexandru Florea, editor: Antonia Niță, editor online: Ada Vîlceanu)
Afisari: 852
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat
exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de
dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice
modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă,
în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea
ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing – marketing@agerpres.ro.
