În jur de 20.000 de angajați din educatie, mobilizați de liderii celor trei mari federații din învățământ, au protestat preț de patru ore în Capitală.
Participanții din toate județele s-au adunat în fața Guvernului, apoi au mers într-un marș de 3 kilometri, până în apropierea Palatului Parlamentului.
Organizatorii susțin că profesorii resping categoric proiectul legii salarizării unitare, care ar veni cu noi tăieri de salariu pentru anumite categorii.
Liderii de sindicat au anunțat că protestul reprezintă interesele a 300.000 de profesori și alți angajați pe posturi auxiliare.
Participanții au scandat preț de o oră în Piața Victoriei și au cerut Guvernului să retragă imediat forma actuală a legii salarizării.
Protestatar: ”Orice efort merită. Pentru că, dacă nu vom face nimic, nici nu vom primi absolut nimic.”
Protestatar: ”Salariu meu ar fi decent pentru o singură persoană, dar am trei copii. Și nu-mi ajunge.”
Protestatar: ”Am un etalon între țările lumii, Japonia. Acolo respectul e datorat în primul rând împăratului și profesorului.”
Participanții la protest se plâng, în primul rând, de faptul că multe salarii din sistem au scăzut în ultimul an.
Totul a început cu măsurile de austeritate din august anul trecut, când plata cu ora s-a redus foarte mult. A urmat pierderea unor sporuri, cum a fost cel de stres, iar proiectul noilor grile de salarizare pentru angajatii din sistemul de stat propune anularea altor avantaje bănești, de pildă, indemnizația de dirigenție.
Protestatar: ”Am pierdut, cred că o mie de lei. ”
Reporter: O mie de lei din cât?
Protestatar: ”Șase mii și ceva.”
În plus, șefii sindicatelor susțin că mai multe schimbări în remunerația dascălilor, asumate în fața Băncii Mondiale și legiferate după negocierile care au pus punct grevei generale din 2023.
Ion Zoican, secretar general F.S.L.I.: ”În acest proiect de lege, debutantul pornește undeva de la 7500 de lei, deci cu 1500 de lei mai puțin decât ar trebui, conform unor acte normative aflate în vigoare. Mai mult decât atât, medicul specialist să fie egal cu un profesor cu grad didactic 1 și peste 25 de ani vechime. În prezent, este o diferență de peste 4.000 de lei între profesorul cu 25 de ani vechime și medicul specialist. ”
Unii participanți se declară nemulțumiți că fostul și actualul ministru al Educației i-au declarat vinovați de eșecul academic al generațiilor recente.
Reprezentanții federațiilor sindicale au anunțat că își vor prezenta nemultumirile în fața tuturor grupurilor parlamentare, și că vor continua protestele până cand guvernanții îi vor chema la negocieri.
