- Cătălina Dumitraşcu: “Să fim copii măcar încă o zi…”
„Nu vedem bine decât cu inima. Esențialul e invizibil pentru ochi.” — Antoine de Saint-Exupéry
Câteodată mă gândesc cât de mult aș vrea să întorc timpul — să îi revăd pe Alexia și pe Matei printre jucării și jocuri, în lumea aceea fericită și fără griji pe care doar copiii știu s-o trăiască din plin.

Puritate. Încredere. Bucurie fără motiv. Energie nesfârșită. Minte deschisă, fără teamă, cu părinții alături.
Poate că a rămâne copil nu înseamnă să uiți că ești adult — ci să păstrezi în tine acea lumină care face viața mai ușoară, mai caldă, mai frumoasă.
Pentru toți cei care știu să iubească necondiționat — rămâneți copii în suflet.
La mulți ani de 1 Iunie — copilului din noi! Să îl păstrăm viu, cu sufletul curat! Mereu.”
Cătălina Dumitraşcu, consilier local PNL, inspector şcolar general adjunct al ISJ Argeş
